Zbigniew Pacelt i Jan Wiederek – sportowcy i działacze sportowi nierozerwalnie związani z Ostrowcem Świętokrzyskim. Swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu.
Ich życie i działalność musi być wspominana przez środowisko sportowe, a w szczególności przez sportowców, działaczy i kibiców ostrowieckiego sportu i dlatego w tym właśnie środowisku powstał pomysł organizacji cyklicznej imprezy sportowej, podczas której pływacy z całej Polski będą mogli rywalizować na Pływalni Rawszczyzna - obiekcie związanym z ich osobami.
Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka – Ogólnopolskich Zawodów Pływackich są przekonani, że uczestnicy imprezy ustanawiać będą nowe rekordy życiowe, a pamięć o Zbigniewie Pacelcie i Janie Wederku będzie kultywowana.
Organizatorzy Memoriału
Ambasadorzy Memoriału
Otylia Jędrzejczak
Niekwestionowana mega gwiazda polskiego pływania, która pierwsze światowe osiągnięcia zanotowała już w 1998 roku. Czterokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney, Atenach (złoty i dwa srebrne medale), Pekinie i Londynie. "Oti" wielokrotnie z sukcesami (blisko 30 medali!) brała udział w mistrzostwach świata i Europy na krótkim i długim basenie. Trzykrotna rekordzistka świata na dystansie 200 m stylem motylkowym. Otylia Jędrzejczak zakończyła sportową karierę w 2014 roku. Za wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako jedyna Polka znajduje się w Swimming Hall of Fame czyli Światowej Galerii Sław Pływackich w Fort Lauderdale. Od września 2021 roku jest prezesem Polskiego Związku Pływackiego.
Paweł Słomiński
Wybitny trener i działacz polskiego pływania. W młodości reprezentował ZKS Stal Stalowa Wola. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1995r. został trenerem sekcji pływackiej wielosekcyjnego klubu sportowego AZS-AWF Warszawa, a w latach 2009–2013 był prezesem zarządu tego klubu. Wśród trenowanych przez niego zawodników znaleźli się medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy (m.in. Otylia Jędrzejczak i Paweł Korzeniowski). Był m.in. trenerem pływackiej kadry narodowej, wiceprezesem oraz prezesem Polskiego Związku Pływackiego (do 2021). W 2012 został prezesem Warszawsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego.
Kazimierz Woźnicki
Wychowawca i trener pływaków, medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, działacz sportowy, prezes Unii Oświęcim i Dworów Unii.
Był trenerem, m.in.: Grzegorza Bieli – niepełnosprawnego pływaka, wielokrotnego mistrza Polski, mistrza Europy, mistrza świata, Grażyny Dziedzic – wielokrotnej mistrzyni Polski seniorek w pływaniu, pierwszej polskiej medalistki ME, Anety Chmelik – wielokrotnej mistrzyni Polski juniorek i seniorek w pływaniu, mistrzyni Europy z Innsbrucka, Małgorzaty Galwas – uczestniczki igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992, wielokrotnej mistrzyni kraju, rekordzistki Polski.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu), Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Odznaką Honorową PZHL (złotą), Złotą Odznaką PZŁF i Złotą Odznaką PZP.
Piotr Woźnicki
Zawodnik i trener, członek zarządu klubu UKP Unia Oświęcim, trener-asystent kadry olimpijskiej. Uprawiał pływanie pod okiem swojego ojca, trenera Kazimierza Woźnickiego. Ukończył fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Był nauczycielem-trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, w klubie Dwory Unia. Ostatnio związany z UKP Unia, a od 2003 powołany na stanowisko trenera-asystenta kadry olimpijskiej pływaków. Wraz z Markiem Dorywalskim wyszkolił kilkunastu medalistów mistrzostw Polski w kategoriach juniorów i seniorów, m.in. Pawła Korzeniowskiego, Sławomira Wolniaka, Marcina Unolda, Tomasza Gaszyka. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w 2004 w Atenach.
Marcin Maliński
Jeden z najwybitniejszych pływaków polskich stylu zmiennego, zwycięzca Pucharu Świata w tym stylu (1995), olimpijczyk z Barcelony (1992) i Atlanty (1996). Srebrny medalista Mistrzostw Europy (1995 Wiedeń: 400 m zm). Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata (basen 25 m, 1995 Rio de Janeiro: 200 m zm. 1:58.61, 400 m zm. 4:10.37). Finalista Mistrzostw Świata (1994, Rzym – 400 m zm. – 5. msc) i Mistrzostw Europy (1995, Genewa – 200 m zm. – 6). 15-krotny mistrz Polski: 200 m zm. (1990, 1991, 1993-1998); 400 m zm. (1991, 1993 -1997); 200 m klas. (1994). 15-krotny rekordzista Polski (basen 25 m) i 11-krotny rekordzista Polski (basen 50 m).
Obecnie nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i trener sekcji pływania KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Trener II klasy.