Grafika promująca imprezę

Grafika przycisku

Grafika przycisku

Grafika przycisku

Patroni Memoriału

Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
Herb Województwa Świętokrzyskiego
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 

Patroni Memoriału

Logotyp Polskiego Związku Pływackiego
Herb Województwa Świętokrzyskiego
 
Herb Powiatu Ostrowieckiego
Herb Ostrowca Świętokrzyskiego
 
Zbigniew Pacelt i Jan Wiederek na tle basenu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Memoriał Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka

 

Zbigniew Pacelt i Jan Wiederek – sportowcy i działacze sportowi nierozerwalnie związani z Ostrowcem Świętokrzyskim. Swoimi wynikami sportowymi oraz działalnością trenerską i organizacyjną przez wiele lat wpływali na rozwój krajowego i ostrowieckiego sportu.

 

Ich życie i działalność musi być wspominana przez środowisko sportowe, a w szczególności przez sportowców, działaczy i kibiców ostrowieckiego sportu i dlatego w tym właśnie środowisku powstał pomysł organizacji cyklicznej imprezy sportowej, podczas której pływacy z całej Polski będą mogli rywalizować na Pływalni Rawszczyzna - obiekcie związanym z ich osobami.

 

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy Memoriału Zbigniewa Pacelta i Jana Wiederka – Ogólnopolskich Zawodów Pływackich są przekonani, że uczestnicy imprezy ustanawiać będą nowe rekordy życiowe, a pamięć o Zbigniewie Pacelcie i Janie Wederku będzie kultywowana.

 

Organizatorzy Memoriału

 

Logotyp Gminy Ostrowiec Świętokrzyski
Logotyp MOSiR Ostrowiec Świętokrzyski
Logotyp KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
 

 

Ambasadorzy Memoriału

 

Otylia Jędrzejczak

Ambasador Memorialu Otylia Jędrzejczak - zdjęcie przedstawiające popiersie.Niekwestionowana mega gwiazda polskiego pływania, która pierwsze światowe osiągnięcia zanotowała już w 1998 roku. Czterokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney, Atenach (złoty i dwa srebrne medale), Pekinie i Londynie. "Oti" wielokrotnie z sukcesami (blisko 30 medali!) brała udział w mistrzostwach świata i Europy na krótkim i długim basenie. Trzykrotna rekordzistka świata na dystansie 200 m stylem motylkowym. Otylia Jędrzejczak zakończyła sportową karierę w 2014 roku. Za wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako jedyna Polka znajduje się w Swimming Hall of Fame czyli Światowej Galerii Sław Pływackich w Fort Lauderdale. Od września 2021 roku jest prezesem Polskiego Związku Pływackiego.

 

Paweł Słomiński

Ambasador Memorialu Paweł Słomiński - zdjęcie przedstawiające popiersie.Wybitny trener i działacz polskiego pływania. W młodości reprezentował ZKS Stal Stalowa Wola. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W 1995r. został trenerem sekcji pływackiej wielosekcyjnego klubu sportowego AZS-AWF Warszawa, a w latach 2009–2013 był prezesem zarządu tego klubu. Wśród trenowanych przez niego zawodników znaleźli się medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy (m.in. Otylia Jędrzejczak i Paweł Korzeniowski). Był m.in. trenerem pływackiej kadry narodowej, wiceprezesem oraz prezesem Polskiego Związku Pływackiego (do 2021). W 2012 został prezesem Warszawsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

 

Kazimierz Woźnicki

Wychowawca i trener pływaków, medalistów Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, działacz sportowy, prezes Unii Oświęcim i Dworów Unii.
Był trenerem, m.in.: Grzegorza Bieli – niepełnosprawnego pływaka, wielokrotnego mistrza Polski, mistrza Europy, mistrza świata, Grażyny Dziedzic – wielokrotnej mistrzyni Polski seniorek w pływaniu, pierwszej polskiej medalistki ME, Anety Chmelik – wielokrotnej mistrzyni Polski juniorek i seniorek w pływaniu, mistrzyni Europy z Innsbrucka, Małgorzaty Galwas – uczestniczki igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992, wielokrotnej mistrzyni kraju, rekordzistki Polski.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2000, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu), Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Odznaką Honorową PZHL (złotą), Złotą Odznaką PZŁF i Złotą Odznaką PZP.

 

Piotr Woźnicki

Ambasador Memorialu Paweł Słomiński - zdjęcie przedstawiające popiersie.Zawodnik i trener, członek zarządu klubu UKP Unia Oświęcim, trener-asystent kadry olimpijskiej. Uprawiał pływanie pod okiem swojego ojca, trenera Kazimierza Woźnickiego. Ukończył fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Był nauczycielem-trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, w klubie Dwory Unia. Ostatnio związany z UKP Unia, a od 2003 powołany na stanowisko trenera-asystenta kadry olimpijskiej pływaków. Wraz z Markiem Dorywalskim wyszkolił kilkunastu medalistów mistrzostw Polski w kategoriach juniorów i seniorów, m.in. Pawła Korzeniowskiego, Sławomira Wolniaka, Marcina Unolda, Tomasza Gaszyka. Uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w 2004 w Atenach.

 

Marcin Maliński

Ambasador Memoriału Malinski Marcin - zdjęcie pokazujące popiersieJeden z najwybitniejszych pływaków polskich stylu zmiennego, zwycięzca Pucharu Świata w tym stylu (1995), olimpijczyk z Barcelony (1992) i Atlanty (1996). Srebrny medalista Mistrzostw Europy (1995 Wiedeń: 400 m zm). Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata (basen 25 m, 1995 Rio de Janeiro: 200 m zm. 1:58.61, 400 m zm. 4:10.37). Finalista Mistrzostw Świata (1994, Rzym – 400 m zm. – 5. msc) i Mistrzostw Europy (1995, Genewa – 200 m zm. – 6). 15-krotny mistrz Polski: 200 m zm. (1990, 1991, 1993-1998); 400 m zm. (1991, 1993 -1997); 200 m klas. (1994). 15-krotny rekordzista Polski (basen 25 m) i 11-krotny rekordzista Polski (basen 50 m).
Obecnie nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i trener sekcji pływania KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Trener II klasy.